بازسازی ساختمان (۳ گام بازسازی وانواع آن،ساخت ویلا و…)

مزایای بازسازی ساختمان

بازسازی برای حفظ استحکام ساختمان های قدیمی، امری ضروری و از مزایای زیر برخوردار است:

 • مقاومت

با توجه به این که مصالح مورد استفاده شده در بنای ساختمان پس از مدتی کیفیت اولیه خود را از دست می دهند و دچار فرسایش می شود، در مقابل عوامل مانند زلزله بسیار آسیب پذیر خواهند بود و ممکن است حوادث ناگواری نیز پیش آید. پس از مدتی که ساختمان عمر مفید خود را از دست داد، نیاز است که بازسازی شود تا بتواند در مقابل حوادث احتمالی، مقاوم باشد.

 • صرفه جویی

یکی از امتیازهای ویژه ای که در بازسازی ساختمان وجود دارد، مربوطه به صرفه جویی در هزینه ها است. درواقع هزینه های ناشی از بازسازی، کمتر از احداث و ساخت یک ساختمان جدید خواهد بود.

 • زیبایی

با توجه به این که در بازسازی بناها، شکل ظاهری ساختمان تغییر می کند، باعث می شود که ساختمان از یکنواختی و حالت خسته کننده ای که داشته خارج شود و جذاب تر به نظر برسد. افزودن فضا به ساختمان، و تعمیر دیوارها می تواند زیبایی چشمگیری در ظاهر ساختمان و راحتی بیشتری را در فضای خانه برای شما ایجاد کند.

 • بالا رفتن قیمت

با توجه به این که روش های مختلفی برای بالا بردن قیمت ساختمان وجود دارد، بازسازی ساختمان می تواند به بالا رفتن قیمت ساختمان کمک کند. دکوراسیون و تغییراتی که در دیوارها و کف ساختمان انجام می شود، می تواند در بالا رفتن ارزش ساختمان موثر باشد.

 • مدیریت فضا

در بعضی از ساختمان های قدیمی که از طراحی های نامناسبی استفاده شده است باعث شده تا فضاهای پرت و غیر قابل استفاده در ساختمان وجود داشته باشد. در بازسازی ساختمان می توان با تغییرات جزئی، از فضاهای موجود به بهترین شکل ممکن بهره برد و حتی باعث افزایش فضای ساختمان شد.

استودیو معماری زاها - بازسازی ساختمان و منزل

مراحل بازسازی ساختمان

بسیاری از مالکان خانه های قدیمی که قصد بازسازی خانه خود را دارند، ممکن است برایشان این سوال پیش اید که مراحل بازسازی ساختمان به چه صورت است. در ادامه به طور کلی آن چه را که درباره مراحل بازسازی لازم است، شرح خواهیم داد. البته هر ساختمان ویژگی های خاص خود را دارد.

 • اولین مرحله ای که در بازسازی یک ساختمان باید به آن توجه کرد، دریافت مشاوره از شرکت های ساختمانی است که در زمینه بازسازی ساختمان فعالیت می کنند.
 • دومین مرحله در بازسازی یک ساختمان مرحله تخریب است که به روش مهندسی و توسط تیم بازسازی انجام می شود.
 • در این مرحله با توجه به نیازهای ساختمان، مرحله ساخت آغاز می شود.
 • انجام گچ کاری، سقف کاذب نیز در این مرحله انجام می شود.
 • پس از تعمیرات ساختمان، مرحله نورپردازی و طراحی نور می تواند انجام شود.
 • در این مرحله کف سازی انجام خواهد گرفت.
 • رنگ آمیزی دیوارها و سقف
 • نوع پوشش دیوارها با تصمیم گیری مالک ساختمان، اجرا می شود.
 • اجرای قرنیز
 • آخرین مرحله چیدمان خانه و دکوراسیون داخلی خانه می باشد.

قبل از این که نسبت به بازسازی ساختمان خود اقدام کنید بهتر است که به چند نکته توجه کنید تا بتوانید این فرآیند را به صورت کامل و با برنامه ریزی دقیق انجام دهید. توجه به این نکات زیر شما را در روند بازسازی ساختمان راهنمایی خواهد کرد:

بودجه بازسازی ساختمان

قبل از شروع عملیات بازسازی ساختمان، بهتر است که بودجه منطقی را برای آن در نظر بگیرید و سپس با توجه به میزان بودجه ای که در اختیار دارید، بازسازی را شروع نمایید، در غیر این صورت اگر برآورد شما این است که ممکن است از پس هزینه های بازسازی برنیایید، شروع کردن آن کارمنطقی نخواهد بود. بهتر است پس از برآورد هزینه ها و تخصیص بودجه ۱۰ درصد آن را برای مخارج پیش بینی نشده کنار بگذارید تا مشکلی در تکمیل فرآیند بازسازی ساختمان برای شما پیش نیاید.

ارزیابی

با توجه به این که قرار است هزینه هایی را برای بازسازی ساختمان اختصاص دهید، بهتر است قبل از ایجاد هر نوع تغییراتی که در ذهن دارید، کمی فکر کنید و بسنجید که در صورت ایجاد تغییرات در شکل خانه آیا به راحتی به فروش خواهد رسید و یا ایجاد فضاهای مختلف از قبیل استخر آیا برای چنین خانه ای که در منطقه مورد نظر قرار گرفته است،  قابل قبول خواهد بود؟

طراحی

مرحله طراحی یکی از مهم ترین نکاتی است که باید به آن توجه کنید چرا که این مرحله صبر زیادی را می طلبد. بهتر است که در روند بازسازی عجله نکنید و درباره ایده ها و طرح های مختلفی که وجود دارد تحقیق کنید. می توانید از یک معمار نیز کمک بگیرید تا بتوانید یک بازسازی حرفه ای داشته باشید. زمان و حوصله ای که برای طراحی اختصاص می دهید، باعث مدیریت در هزینه ها نیز خواهد شد و در آخر ضمن داشتن بهترین ایده ها و تنوع در کار، نتیجه نیز رضایت بخش خواهد بود. می توانید برای طراحی بهتر آشپزخانه، اتاق خواب و حمام از اینترنت ایده بگیرید.

محدوده اجرا

برای این که به نتیجه دلخواه خود در طراحی و بازسازی ساختمان برسید، بهتر است که برای مجریان بازسازی محدوده اجرا و طرحی که مدنظرتان است را به طور دقیق و شفاف مشخص کنید.

زمان بندی

عملیات بازسازی ممکن است نیاز به زمان معینی داشته باشد. معمولا پروژه های بازسازی ساختمان حتی اگر یک بازسازی کوچک در آشپزخانه ممکن است به زمان زیادی نیاز داشته باشد. بهتر است که وضعیت آب و هوا و تعطیلات را در نظر داشته باشید تا اگر بازسازی ساختمانتان زمان بر شد، آمادگی شرایط پیش بینی نشده را داشته باشید.

بررسی و مشورت با نظارت مجریان مختلف

این که خودتان بازسازی ساختمان را به عهده بگیرید، باعث صرفه جویی در هزینه های شما نیز خواهد شد. اما اگر وقت کافی ندارید، بهتر است که این کا را به مجریان بسپارید. البته بهتر است که با چندین مجری ملاقات داشته باشید و پس از دیدن نمونه کارها و قیمت پیشنهادی، پروژه خود را به یکی از آن ها بسپارید.

عقد قرارداد

در صورتی که بخواهید از مجریان برای بازسازی ساختمان کمک بگیرید بهتر است که یک قرارداد کتبی بین خود و مجریان طرح امضا کنید تا به مشکلی برنخورید. توجه داشته باشید که در قرارداد به نکاتی مانند درخواست ها، پرداخت هزینه، نحوه اعمال تغییرات و جریمه تاخیر تحویل کار اشاره کنید.

طراحی و بازسازی ساختمان

وقتی چند سالی از عمر ساختمان می گذرد، معمولا ساختمان دیگر به لحاظ انرژی کارآمد نبوده و شروع به نمایش سن می کند. همچنین ساختمان ها در گذر زمان فرسوده شده و از نظر زیبایی شناختی زیبایی خود را از دست می دهند و این می تواند شما را در سکونت، فروش و یا حتی رهن و اجاره دادن ساختمان با مشکلاتی رو به رو سازد. در چنین مواردی، طراحی و بازسازی ساختمان مناسب ترین گزینه برای افراد می باشد.

طراحی و بازسازی ساختمان را معمولا شرکت های پیمانکاری بر عهده گرفته و براساس نظرات کارفرما و اعلام پیشنهادات بهبود وضعیت ساختمان، در نهایت به طرح و نقشه ی واحدی رسیده و مراحل بازسازی آغاز می شود.

بسیاری از مردم از تفاوت های میان انواع گزینه های بازسازی و یا انتخاب آن که کدام گزینه برای آن ها مناسب تر است، آگاهی ندارند، بنابراین در این نوشتار قصد داریم تا انواع طراحی و بازسازی ساختمان را برای شما شرح دهیم و به شما عزیزان در انتخاب مناسب ترین گزینه بازسازی کمک نماییم.

انواع بازسازی ساختمان

اگر چه که نوسازی و بازسازی در مفهوم با یکدیگر تفاوت هایی دارند، اما امروزه نوسازی و بازسازی در یک معنا و مفهوم کاربرد داشته و به طور کلی به هر نوع تغییر اولیه که در ساختمان ایجاد شود، بازسازی گفته می شود.

به طور معمول طراحی و بازسازی ساختمان به ترمیم مشکلات و بهبود وضعیت کلی ساختمان کمک کرده و به این طریق باعث زیباتر شدن ساختمان و در ابعاد و مقیاس بزرگ تر باعث زیبا تر شدن فضا های شهری می شود. طراحی و بازسازی ساختمان به ۳ روش  بازسازی جزئی، بازسازی کلی و بازسازی مجدد صورت می گیرد که بسته به نوع انتخابی کارفرما و وضعیت ساختمان، یکی از انواع آن ها انتخاب شده و پیاده سازی می شود.

بازسازی ساختمان ۵ دلیل برای مناسب بودن آن به جای ساخت مجدد

در تمام دنیا یکی از مهم ترین دغدغه های انسان ها این بوده است که در محیطی زیبا و دلنشین سکونت داشته و از محل زندگی خود لذت ببرند.

قطعا برای شما نیز گاهی آمده است که که در خانه و محل سکونت تان تامل کرده اید و به فکر ساخت مجدد آن افتاده ید؛ اما شاید برایتان جالب باشد که بدانید در سراسر دنیا بازسازی ساختمان به جای ساخت مجدد آن انتخابی کم هزینه تر است که برای شما فواید زیادی نیز خواهد داشت.

در ادامه با ما همراه باشید تا با انواع بازسازی خانه قدیمی و علل برتری بازسازی ساختمان به جای ساخت آشنا شوید :

استودیو معماری زاها - بازسازی ساختمان اداری

بازسازی ساختمان چند نوع است ؟

بازسازی ساختمان به جای ساخت آن در مفهوم ساده در دو حال انجام می شود ؛ برخی تصمیم می گیرند برای تزئین ظاهر خانه و جذاب شدن ویژگی های بصری دست به به اصلاح خانه و آپارتمانشان زنند وبرخی دیگر برای اصلاح ساختار و نقشه ساختمان خانه را باز سازی می کنند.

هنگام بازسازی خانه باید به نکات خاصی توجه داشته باشید تا حداکثر بهره وری را از کاری که انجام می دهید داشته باشید؛ ابتدا باید هدف نهایی خود را از آغاز این پروژه مشخص کنید؛ باید بدانید که چرا تصمیم به بازسازی ساختمان به جای ساخت آن گرفته اید و دوست دارید در نقشه ی خانه تان چه اصلاحاتی انجام شود ؟

گاهی نیاز به افراد متخصص در این زمینه دارید؛ شما می توانید در بازسازی ساختمان به جای ساخت،  توجه به نیاز  هایتان فضای خانه ای که مورد نیازتان است اما به دلیل نقشه کشی بد خانه آن را از دست داده اید ؛ با یک بازسازی ساختمان اصولی و درست به دست آورید. 

حتما هنگام بازسازی ساختمان به جای ساخت  به زیر زمین خانه توجه ویژه ای داشته باشید؛ خیلی از افراد اصلا به زیر زمین اهمیتی نمی دهند  هنگام بازسازی خانه از آن چشم پوشی می کنند.

اما به این نکته دقت فرمایید که زیرزمین با اینکه در نظر بیننده ی خانه ی شما در نگاه  اول نخواهد آمد؛ ام توجه ویژه شما به زیرزمین درزمان بازسازی ساختمان به جای ساخت  منجر به بالا تر رفتن و قیمت منزل شما خواهد شد.

نکات مهم هنگام بازسازی خانه :

از سوی دیگر در زیر زمین بسیاری از فعالیت هارا می توان ازنجام داد که محیط خاننه برای آن ها مناسب نیست و مرتب بودن آنجا از هرنظری مفید و کارامد است.

بازسازی و مرتب سازی زیر زمین علاوه بر افزایش قیمت بنا می تواند مکانی کاملا مناسب برای کارهایی باشد که در محیط منزل و ساختمان نمی شود انجام داد.

زان که می گذرد بر بافت خانه های قدیمی شهر که بی نظم و نار همدیگر چیده شده اند ؛ اثر می گزارد وعلاوه بر زشت کردن ظاهر شهر و خیابان برای ساکنینان آن خانه ها نیز سخت است که در چنین خانه های پیر و فرسوده ای زندگی کنند.

خب در این شرایط اگر بخواهیم به فکر ساخت مجدد خانه بیافتیم با هزینه های سرسام آور و سنگینی روبرو خواهیم شد که  نتیجه اش در پایان قطعا پشیمانی و دلسرد شدن از ساخت خانه جدید خواهد بود.

اما می توان با هزینه ای کمتر و کمی سلیقه به خرج دادن به وسیله بازسازی ساختمان به جای ساخت مجدد آن،به تمام آرزوهایی همچون زندگی در یک خانه تمیز و مرتب مظابق معیار هایی که در ذهنتان دارید برسید.

افزون بر داشتنن حس خوب در خانه بازسازی شده مطابق سلیقه افراد؛ گاهی نیز بازسازی ساختمان به جای ساخت یکی از نیاز های حیاتی خانه های قدیمی است و برای جبران مصالح از بین رفته در کذر زمان و تامین امنیت جان ساکنان خانه حتما باید بازسازی هرچه سریع تر صورت بگیرد. اگر هوشمندانه عمل کنید و کمی سلیقه به خرج دهید؛ به وسیله  بازسازی ساختمان به جای ساخت آن می توانید قیمت خانه تان را افزایش دهید؛ امنیت و استحکام خانه تان را بیشتر کنید و از ظاهر زیبا و دلنشین خانه جدیدتان لذت ببرید.

بازسازی خانه انتخابی کم هزینه تر و پر فایده :

 در نقشه کشی خانه های قدیمی، بسیاری فضا های قابل استفاده ازبین رفته و بدون استفاده شده اند؛ شما می توانید با  بازسازی ساختمان به جای ساخت آن مکان زندگی تان را باز تر کنید و احساس کنید خانه ی بزرگ جدیدی را خریده اید.

هنگام بازسازی خانه شما می توانید بسیاری از اجزای ساختمان را دستخوش تغییر کنید و از بهبود اوضاع بعد از باز سازی لذت ببرید.

برخی از مواردی را که می توان هنگام بازسازی تغییراتی در‌ آن ها ایجاد نمود عبارتند از ،دیوارها ، کفپوش ها ، نورپردازی خانه، رنگ آمیزی جدید، اجزای اتاق های خواب و نشیمن و … سخن پایانی اینکه  بازسازی ساختمان به جای ساخت آن علاوه بر اینکه برای شما هزینه ای کمتر خواهد داشت؛ به شما امکان اصلاحات بیشتر مطابق علایقتان را نیز خواهد داد؛ پس به جای  شروع ساخت یک خانه جدید دست به قلم شوید و با کمی خلاقیت به خرج دادن و تفکر،ایده های ناب و جذابتان را روانه کاغذ کنید و سپس با  بازسازی ساختمان به جای ساخت به تمام ایده های جدیدتان برای بازسازی خانه جامه عمل بپوشانید.

هزینه بازسازی ساختمان مسکونی

هزینه بازسازی ساختمان خانه مسکونی به عوامل مختلفی بستگی دارد. برای مثال اینکه ملک مورد نظر تا چه حد فرسوده است تعیین کننده این هزینه ها می باشد. در واقع یک ساختمان کلنگی به جهت نیاز به بازسازی زیربنایی هزینه بیشتری می طلبد. از دیگر مواردی که بر میزان هزینه موثر است نوع خانه که آپارتمانی یا ویلایی است را میتوان نام برد و همچنین میزان درخواست شما برای بازسازی ساختمان خود به این معنی که ممکن است شما فقط در خواست بازسازی یک خانه برای افزایش استحکام آن را داشته باشید و فرد دیگری علاوه براستحکام، تغییر دکوراسیون و مدرنیته شدن ساختمان را نیز درخواست دهد. نوع متریال استفاه شده در بازساری ساختمان نیز در هزینه های آن موثر است. استفاده از متریال مرغوب نیاز به هزینه­ی بیشتری دارد. اگر برای بازسازی ساختمان خانه خود با محدودیت بودجه مواجه هستید حتما در این زمینه با کارشناسان شرکت های معتبری که این خدمات را ارائه می دهند مشورت نمایید.

قبل و بعد تعمیرات و بازسازی ساختمان

یکی از بهترین لذت های اجرای بازسازی خانه های قدیمی، تماشای تصاویر قبل و بعد از بازسازی ساختمان می باشد. البته این در شرایطی رخ می دهد که تمام گام ها را در اجرای این پروژه کاملا اصولی و آگاهانه برداشته باشید. بعد از بازسازی ساختمان باید بتوانید برای افزایش طول عمر آن نسبت به نگهداری از کاغذ دیواری، تمیز بودن دیوارها، کابینت و کاشی و سرامیک و غیره کوشا باشید. علاوه براین، همیشه باید حواستان به سلامت تمام بخش های منزل باشد تا بتواند عمری مطابق با نیازهای شما داشته باشد.

زاها استودیو به عنوان یکی از تیم های موفق در اجرای بازسازی ساختمان در تمام مناطق تهران و ایران، می تواند شما را در داشتن خانه های قدیمی با ظاهری کاملا مدرن و استاندارد یاری کند. برای اطلاع از هزینه بازسازی ساختمان و دریافت مشاوره در حوزه تعمیرات و بازسازی ساختمان می توانید از راه های ارتباطی ذکر شده در پایین صفحه استفاده نمایید.

کاهش مصرف انرژی به کمک بازسازی ساختمان


توجه داشته باشید که استفاده از در و پنجره های قدیمی، دیوارهای نازک، لوله های آب خراب، سیستم های گرمایشی و سرمایشی قدیمی به شدت بر میزان مصرف انرژی اثرگذار می باشند. از بهترین مزایای تعمیرات و بازسازی ساختمان می توان به کاهش هزینه مصرف انرژی اشاره نمود.


تغییر نمای ساختمان


نما و ظاهر ساختمان نه تنها بر زیبایی آن تاثیر بسیار زیادی دارد، بلکه بر ارزش ملک نیز اثر می گذارد. نمای ساختمان ها به مرور و با روی کار آمدن سبک های جدید ممکن است زیبایی اولیه خود را نداشته باشند. همچنین، وجود آلاینده های هوا در شهرهای بزرگ و بارش باران های اسیدی منجر به تخریب آنها می گردد. با تعمیر و تغییر نمای ساختمان می توان در ماندگاری خانه های قدیمی گام بزرگی برداشت.


نما و ظاهر ساختمان نه تنها بر زیبایی آن تاثیر بسیار زیادی دارد، بلکه بر ارزش ملک نیز اثر می گذارد. نمای ساختمان ها به مرور و با روی کار آمدن سبک های جدید ممکن است زیبایی اولیه خود را نداشته باشند. همچنین، وجود آلاینده های هوا در شهرهای بزرگ و بارش باران های اسیدی منجر به تخریب آنها می گردد. با تعمیر و تغییر نمای ساختمان می توان در ماندگاری خانه های قدیمی گام بزرگی برداشت.شما باید بدانید به چه میزان قصد دارید ساختمان خود را نوسازی کنید، آن زمان است که خواهید فهمید هزینه تقریبی بازسازی به چه میزان خواهد بود.

در واقع بر آورد هزینه ها بر اساس میزان مراحل بازسازی ساختمان ، مصالح مورد استفاده، متراژ ساختمان، نیروی کار و حمل و نقل در نظر گرفته می شود.

با کمک گرفتن از یک شرکت ساختمانی، هزینه مراحل بازسازی ساختمان به طور متوسط حداقل از متری ۲۰۰۰۰۰۰تومان شروع و با توجه به نوع کار انتخابی و کیفیت مواد مورد استفاده، متغیر خواهد بود.

گروه طراحی و معماری زاها استودیو همواره تلاش دارد بهترین خدمات را به مشتریان خود ارائه دهد. برای هرگونه مشاوره در زمینه بازسازی و نوسازی ساختمان با کارشناسان ما در تماس باشید.

استودیو معماری زاها