بازسازی ساختمان، ۳ گام بازسازی

ظاهر ساختمان ها و آپارتمان ها به مرور زمان دچار فرسایش شده و زیبایی و شکل اولیه خود را از دست می دهند به همین دلیل نیاز است تا تغییراتی در نماهای درونی و بیرونی ساختمان ها انجام شود تا بتوان جذابیت دوباره به آن ها بخشید. بازسازی ساختمان معمولا به منظور مرمت و نوسازی بناها انجام می شود. اگر نگاهی به تاریخ و گذشته بیندازید، خواهید دید که از زمان های بسیار دور تا به امروزه مرمت و بازسازی خانه و ساختمان ها به عنوان عملی مرسوم شناخته می شده است. البته بازسازی ساختمان نه تنها در ایران، بلکه در تمام دنیا به عنوان یکی از مهم ترین اصول برای دوام و پایداری ساختمان ها محسوب می شود.

استودیو زاها یکی از شرکت هایی است که در زمینه بازسازی و نوسازی های خاص، دکوراسیون داخلی و طراحی و اجرای محوطه سازی فعالیت می کند. در ادامه شما را با نکات مهمی درباره بازسازی ساختمان، آشنا خواهیم کرد.

تفاوت بازسازی و نوسازی

عملیات بازسازی به منظور حفظ ساختار اولیه بنا صورت می گیرد. معمولا مالکان ساختمان های قدیمی که تمایل دارند شکل و بنای اولیه را حفظ کنند، ترجیح می دهند از بازسازی به جای نوسازی استفاده کنند. در واقع با بازسازی ساختمان می توان عمر و دوام ساختمان را افزایش داد. بازسازی ساختمان بدون تخریب و آن شامل تمامی عملیات و تغییرات بر روی بافت قدیمی می شود. حتی جابه جایی دیوارها نیز به عنوان بازسازی مطرح است. اما نوسازی با بازسازی تفاوت دارد و زمانی که نمای داخلی ساختمان را تعمیر نماییم، نوسازی انجام داده ایم.

استودیو معماری زاها - بازسازی ساختمان و منزل

مزایا

بازسازی ساختمان برای حفظ استحکام ساختمان های قدیمی، امری ضروری و از مزایای زیر برخوردار است:

 • مقاومت

با توجه به این که مصالح مورد استفاده شده در بنای ساختمان پس از مدتی کیفیت اولیه خود را از دست می دهند و دچار فرسایش می شود، در مقابل عوامل مانند زلزله بسیار آسیب پذیر خواهند بود و ممکن است حوادث ناگواری نیز پیش آید. پس از مدتی که ساختمان عمر مفید خود را از دست داد، نیاز است که بازسازی شود تا بتواند در مقابل حوادث احتمالی، مقاوم باشد.

 • صرفه جویی

یکی از امتیازهای ویژه ای که در بازسازی ساختمان وجود دارد، مربوطه به صرفه جویی در هزینه ها است. درواقع هزینه های ناشی از بازسازی، کمتر از احداث و ساخت یک ساختمان جدید خواهد بود.

 • زیبایی

با توجه به این که در بازسازی بناها، شکل ظاهری ساختمان تغییر می کند، باعث می شود که ساختمان از یکنواختی و حالت خسته کننده ای که داشته خارج شود و جذاب تر به نظر برسد. افزودن فضا به ساختمان، و تعمیر دیوارها می تواند زیبایی چشمگیری در ظاهر ساختمان و راحتی بیشتری را در فضای خانه برای شما ایجاد کند.

 • بالا رفتن قیمت

با توجه به این که روش های مختلفی برای بالا بردن قیمت ساختمان وجود دارد، بازسازی ساختمان می تواند به بالا رفتن قیمت ساختمان کمک کند. دکوراسیون و تغییراتی که در دیوارها و کف ساختمان انجام می شود، می تواند در بالا رفتن ارزش ساختمان موثر باشد.

 • مدیریت فضا

در بعضی از ساختمان های قدیمی که از طراحی های نامناسبی استفاده شده است باعث شده تا فضاهای پرت و غیر قابل استفاده در ساختمان وجود داشته باشد. در بازسازی ساختمان می توان با تغییرات جزئی، از فضاهای موجود به بهترین شکل ممکن بهره برد و حتی باعث افزایش فضای ساختمان شد.

مراحل بازسازی

بسیاری از مالکان خانه های قدیمی که قصد بازسازی خانه خود را دارند، ممکن است برایشان این سوال پیش اید که مراحل بازسازی ساختمان به چه صورت است. در ادامه به طور کلی آن چه را که درباره مراحل بازسازی لازم است، شرح خواهیم داد. البته هر ساختمان ویژگی های خاص خود را دارد.

 • اولین مرحله ای که در بازسازی یک ساختمان باید به آن توجه کرد، دریافت مشاوره از شرکت های ساختمانی است که در زمینه بازسازی ساختمان فعالیت می کنند.
 • دومین مرحله در بازسازی یک ساختمان مرحله تخریب است که به روش مهندسی و توسط تیم بازسازی ساختمان انجام می شود.
 • در این مرحله با توجه به نیازهای ساختمان، مرحله ساخت آغاز می شود.
 • انجام گچ کاری، سقف کاذب نیز در این مرحله انجام می شود.
 • پس از تعمیرات ساختمان، مرحله نورپردازی و طراحی نور می تواند انجام شود.
 • در این مرحله کف سازی انجام خواهد گرفت.
 • رنگ آمیزی دیوارها و سقف
 • نوع پوشش دیوارها با تصمیم گیری مالک ساختمان، اجرا می شود.
 • اجرای قرنیز
 • آخرین مرحله چیدمان خانه و دکوراسیون داخلی خانه می باشد.

قبل از این که نسبت به بازسازی ساختمان خود اقدام کنید بهتر است که به چند نکته توجه کنید تا بتوانید این فرآیند را به صورت کامل و با برنامه ریزی دقیق انجام دهید. توجه به این نکات زیر شما را در روند بازسازی ساختمان راهنمایی خواهد کرد:

بودجه

قبل از شروع عملیات بازسازی ساختمان، بهتر است که بودجه منطقی را برای آن در نظر بگیرید و سپس با توجه به میزان بودجه ای که در اختیار دارید، بازسازی را شروع نمایید، در غیر این صورت اگر برآورد شما این است که ممکن است از پس هزینه های بازسازی ساختمان برنیایید، شروع کردن آن کارمنطقی نخواهد بود. بهتر است پس از برآورد هزینه ها و تخصیص بودجه ۱۰ درصد آن را برای مخارج پیش بینی نشده کنار بگذارید تا مشکلی در تکمیل فرآیند بازسازی ساختمان برای شما پیش نیاید.

ارزیابی

با توجه به این که قرار است هزینه هایی را برای بازسازی ساختمان اختصاص دهید، بهتر است قبل از ایجاد هر نوع تغییراتی که در ذهن دارید، کمی فکر کنید و بسنجید که در صورت ایجاد تغییرات در شکل خانه آیا به راحتی به فروش خواهد رسید و یا ایجاد فضاهای مختلف از قبیل استخر آیا برای چنین خانه ای که در منطقه مورد نظر قرار گرفته است،  قابل قبول خواهد بود؟

طراحی

مرحله طراحی یکی از مهم ترین نکاتی است که باید به آن توجه کنید چرا که این مرحله صبر زیادی را می طلبد. بهتر است که در روند بازسازی عجله نکنید و درباره ایده ها و طرح های مختلفی که وجود دارد تحقیق کنید. می توانید از یک معمار نیز کمک بگیرید تا بتوانید یک بازسازی حرفه ای داشته باشید. زمان و حوصله ای که برای طراحی اختصاص می دهید، باعث مدیریت در هزینه ها نیز خواهد شد و در آخر ضمن داشتن بهترین ایده ها و تنوع در کار، نتیجه نیز رضایت بخش خواهد بود. می توانید برای طراحی بهتر آشپزخانه، اتاق خواب و حمام از اینترنت ایده بگیرید.

استودیو معماری زاها - بازسازی ساختمان اداری

محدوده اجرا

برای این که به نتیجه دلخواه خود در طراحی و بازسازی ساختمان برسید، بهتر است که برای مجریان بازسازی محدوده اجرا و طرحی که مدنظرتان است را به طور دقیق و شفاف مشخص کنید.

زمان بندی

عملیات بازسازی ساختمان ممکن است نیاز به زمان معینی داشته باشد. معمولا پروژه های بازسازی ساختمان حتی اگر یک بازسازی کوچک در آشپزخانه ممکن است به زمان زیادی نیاز داشته باشد. بهتر است که وضعیت آب و هوا و تعطیلات را در نظر داشته باشید تا اگر بازسازی ساختمانتان زمان بر شد، آمادگی شرایط پیش بینی نشده را داشته باشید.

بررسی و مشورت با نظارت مجریان مختلف

این که خودتان بازسازی ساختمان را به عهده بگیرید، باعث صرفه جویی در هزینه های شما نیز خواهد شد. اما اگر وقت کافی ندارید، بهتر است که این کا را به مجریان بسپارید. البته بهتر است که با چندین مجری ملاقات داشته باشید و پس از دیدن نمونه کارها و قیمت پیشنهادی، پروژه خود را به یکی از آن ها بسپارید.

عقد قرارداد

در صورتی که بخواهید از مجریان برای بازسازی ساختمان کمک بگیرید بهتر است که یک قرارداد کتبی بین خود و مجریان طرح امضا کنید تا به مشکلی برنخورید. توجه داشته باشید که در قرارداد به نکاتی مانند درخواست ها، پرداخت هزینه، نحوه اعمال تغییرات و جریمه تاخیر تحویل کار اشاره کنید.

صرفه جویی در هزینه

با کمی برنامه ریزی و همت می توانید در هزینه هایتان، صرفه جویی قابل توجهی داشته باشید. به عنوان مثال، رنگ آمیزی کار نسبتا ساده ای است که می توانید آن را با کمی دقت انجام دهید و یا اگر با سیم کشی خانه آشنا باشید، می توانید خودتان این کار را انجام دهید.

هزینه بازسازی ساختمان

هزینه ی بازسازی ساختمان در واقع مبلغی است که شما برای تعمیر و بازسازی ساختمان خود به عنوان بیمه ی ساختمان پرداخت می کنید.

معمولا هزینه بازسازی ساختمان از میزان خرید و فروش و تعویض ساختمان کمتر بوده و به این طریق شما می توانید علاوه بر انرژی بخشیدن به زندگی و کار خود، هزینه های کمتری را نیز متقبل شوید. در واقع با سیاست بازسازی، می توان در هزینه های کلی صرفه جویی نمود و در عین حال وضعیت ساختمان خود را بهبود بخشید.

هزینه بازسازی ساختمان براساس پارامتر های مختلفی تعیین می شود که در این مقاله قصد داریم تا شما را با این پارامتر ها و هزینه بازسازی ساختمان آشنا نماییم.

پارامتر های دخیل در هزینه بازسازی ساختمان

هزینه بازسازی ساختمان معمولا براساس پارامتر های مختلفی اندازه گیری می شود که شما بایستی پس از تعیین این پارامتر ها، نسبت به تعیین هزینه بازسازی ساختمان اقدام نمایید.

بنابراین از جمله پارامتر های دخیل در هزینه بازسازی ساختمان عبارت است از:

 • طرح اولیه یا ویژگی های خاص معماری ساختمان فعلی
 • طرح ثانویه یا ویژگی هایی که قرار است در ساختمان اعمال شود
 • مصالح به کار رفته
 • نیروی کار
 • مواد استفاده شده
 • زمان تعیین شده

نحوه محاسبه هزینه بازسازی ساختمان

همانطور که ذکر شد، پارامتر های مختلفی در محاسبه هزینه بازسازی ساختمان دخیل هستند که در اولین مرحله شما بایستی متراژ ساختمان خود را به صورت دقیق محاسبه نمایید. به طور مثال برای بازسازی کف ساختمان های ویلایی، شما بایستی به خارج از ساختمان رفته و یا از داخل ساختمان، طول و عرض دیوار های کف زمین را اندازه بگیرید و آن ها را در هم ضرب کنید.

همچنین چنانچه قصد بازسازی کل ساختمان را داشته باشید می توانید از یک نقشه بردار یا شرکت های ارائه دهنده خدمات بازسازی ساختمان استفاده کرده و متراژ دقیق ساختمان خود را اندازه گیری نمایید.

پس از تعیین متراژ دقیق ساختمان، نوبت به میزان تغییرات درخواستی می شود. برای این منظور شما بایستی میزان تغییرات مورد نظر در هر قسمت از ساختمان را به صورت دقیق طرح ریزی کرده و آن را در اختیار پیمانکاران برای محاسبه هزینه ساختمان قرار دهید. این افراد نیز براساس طرح مورد نظر، مواد و مصالح مورد نیاز، زمان مشخص شده و نیروی کار مورد نیاز برای اجرای طرح در زمان معین، میزان هزینه بازسازی ساختمان را به شما ارائه می نمایند.

گروه طراحی و معماری زها استودیو همواره تلاش دارد بهترین خدمات را به مشتریان خود ارائه دهد. برای هرگونه مشاوره در زمینه بازسازی و نوسازی ساختمان با کارشناسان ما در تماس باشید.

استودیو معماری زاها